Wyszukiwarka
09 maja 2021 erygowanie 79 Chorągwi Rycerzy Świętego Jana Pawła Królowej Krynickich Zdrojów

09 maja 2021 erygowanie 79 Chorągwi Rycerzy Świętego Jana Pawła Królowej Krynickich Zdrojów

Uroczyste erygowanie 79 Chorągwi Zakonu Rycerzy Świętego Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju pw. Królowej Krynickich Zdrojów w dniu 09 maja 2021

Wywiad ks. Zbigniewa Wielgosz kierownika "Gościa Tarnowskiego" z jednym z krynickich braci rycerzy - wydanie 20/2021 Tarnowskiego Gościa Niedzielnego pt "Krynica się zbroi".

Po nam dziś rycerze JP2?

W tych czasach, choć to dla wielu dość wygodne nie można jedną nogą stać w Kościele, a drugą poza Nim. Trzeba opowiedzieć się całym sobą albo po stronie dobra albo braku dobra. Życie to codzienna walka, a w każdej walce kluczowa jest praca nóg. Stojąc w miejscu nic nie zyskamy, dlatego szczególnie dziś trafne jest powiedzenie „maszeruj albo giń”. Właśnie dziś potrzeba świadków. Tak jak uczniowie spotkali Zmartwychwstałego nad Jeziorem Galilejskim i świadczyli o Nim, tak i my należymy do pokolenia, które spotkało i poznało Jana Pawła II-go i mamy ten z jednej strony zaszczyt, a z drugiej odpowiedzialność, by być Jego świadkami we współczesnym świecie.

Nigdy wcześniej nie słyszałem o Zakonie i o Rycerzach JP2. W lutym bieżącego roku miałem zaplanowany wyjazd poza Krynicę. Pan Bóg jednak ma swoje plany. Nigdzie nie pojechałem, a w zamian za to na niedzielną Mszę św. przyjechali bracia m. in. z Bielska Białej opowiedzieli o tym Rycerstwie. Przychodzą wtedy takie natchnienia, za którymi podążamy nie zadając zbędnych pytań. W tym samym dniu przeczytałem całą regułę i historię Zakonu, porozmawiałem z braćmi Rycerzami i powiedziałem Bogu: „oto jestem”.

Czym jest dla mnie Zakon? Na pierwszym miejscu w Zakonie jest rodzina, potem parafia i pomoc potrzebującym, a dopiero później sam Zakon. Istotą Zakonu jest m. in. pełne oddanie Niepokalanej jako tarczy i różaniec jako miecz do walki ze złem. Rycerstwo to nie tylko słowa i modlitwa, ale też konkretne działanie. Dziś nie wystarczy powiedzieć: "jestem za ochroną życia od momentu poczęcia". Trzeba zrobić następny krok. Wiele matek w ciąży, zwłaszcza gdy pojawia się podejrzenie wad letalnych waha się i boi się, ale też potrzebuje alternatywy, którą mogą zaoferować na przykład specjalistyczne hospicja dla chorych dzieci. Fundacja Małego Księcia, Fundacja Małych Stópek – to jest przestrzeń dla działalności wspomagającej Rycerstwa. Można też objąć opieką stypendialną jedno dziecko katolickie za granicą. Tych zadań jest oczywiście o wiele więcej. 

Dzisiejsza Uroczystość zawiązania w dniu 9 maja Chorągwi Matki Bożej Wniebowziętej Królowej Krynickich Zdrojów jest dla mnie dość osobista. 27 lat temu miałem rozległe zapalenie otrzewnej. 9 maja trafiłem z 9-cioma dziurami w jelitach do szpitala, a wróciłem do przytomności 13 maja.... dzięki Matce Bożej, Janowi Pawłowi Wielkiemu i modlitwie wielu osób. Cuda zdarzają się codziennie, choć zupełnie nie zasługujemy na nie. Do Pana Boga nie można przychodzić jak klient, który płaci za usługę i wymaga. Przed Bogiem najlepiej przyjąć postawę pokornego ucznia, który wpatrzony jest w Mistrza. To właśnie odnalazłem w Rycerstwie JP2.

Św. Jan Paweł II modlił się przed figurą Matki Bożej Łaskawej Królowej Krynickich Zdrojów. To krynickie źródło krynickie jak i każda kropla deszczu spływa na nas jak Boże błogosławieństwo, które oczyszcza i leczy. Ten prawdziwy święty Ojciec przygotował nas na czasy ostateczne. Wielkich postaci się nie komentuje, trzeba je naśladować. Całkowicie oddał się w ręce Niepokalanej i nieustanie przypominał: „Nie lękajcie się!” Dziś razem z Maryją jest nader skutecznym orędownikiem u tronu Boga, zwłaszcza gdy potrzebujemy pomocy i wołamy ratunku, dlatego potrzeba rycerzy, świadków, a czasem i męczenników.

https://tarnow.gosc.pl/doc/6866100.Krynica-sie-zbroi

739293_M4z1_DSC_2739_98jpg

739259_ERr9_DSC_2752_98jpg

739222_xzoJ_DSC_2763_98jpg

739166_BYlw_DSC_2854_98jpg

739162_35eb_DSC_2848_98jpg