Oczekiwany Sługa Boży Ksiądz Acybiskup Antoni Baraniak wielokrotnie leczył schorowane zdrowie w Krynicy-Zdroju


Z prawdodobieństwem graniczącym z pewnością informujemy, że popiersie niezłomnego, drobnego kapłana, który chronił przed fałszywymi zeznaniami bł. Księdza Prymasa Stefanaa Wyszyńskiego jest pierwszym w Polsce i na świecie pomnikiem tego oczekiwanego Sługi Bożego, bez którego nie byłoby ani Księdza Prymasa Wyszyńskiego, ani Ojca Świętego Jana Pawła II-go.

KSIĄDZ ARCYBISKUP ANTONI BARANIAK

 Urodził się 1 stycznia 1904 w Sebastianowie, zmarł 13 sierpnia 1977r. w Poznaniu.

Arcybiskup Metropolita Poznański w latach 1957-1977, salezjanin, kapelan i sekretarz prymasów Polski: Augusta Hlonda oraz bł. Stefana Wyszyńskiego. Aresztowany równocześnie z Prymasem Stefanem Wyszyńskim, 26 września 1953r. W czasie brutalnego śledztwa w mokotowskim więzieniu, komuniści usiłowali wymusić na duchownym zeznania obciążające Prymasa. Przesłuchiwano Go ponad 140 razy. Biskup nie ugiął się i ciężko chory, w kwietniu 1956r., został przeniesiony i internowany w Domu św. Elżbiety przy ul. Pułaskiego w Krynicy-Zdroju. Wolność odzyskał w październiku 1956r.

Był wielkim miłośnikiem Krynicy. Często przyjeżdżał do uzdrowiska na leczenie i wypoczynek, już od lat pięćdziesiątych XX w. Wielokrotnie towarzyszył Prymasowi Wyszyńskiemu w Jego pobytach w krynickim uzdrowisku w latach 1951-1978. Podobnie jak Kardynał Stefan Wyszyński zatrzymywał się w domu sióstr Elżbietanek. Jeździł na nartach, wędrował górskimi szlakami turystycznymi, organizował dla dzieci i młodzieży wycieczki oraz projekcje filmowe. Był członkiem krynickiego oddziału PTTK. Wśród mieszkańców Krynicy miał wielu przyjaciół i znajomych, z którymi utrzymywał serdeczne relacje, przesyłając życzenia, listy. Wieloletnia znajomość łączyła Go m.in. z rzeźbiarzem Ignacym Proszowskim i jego rodziną. W dniu 11 listopada 2018r. Arcybiskup Antoni Baraniak został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego. W październiku 2017r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny niezłomnego kapłana.

W 2023 r. przy kaplicy w Parku Zdrojowym (kościół p.w. Przemienienia Pańskiego i Matki Bożej Częstochowskiej) zostało odsłonięte popiersie abpa Antoniego Baraniaka, nieopodal pomnika Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Inicjatorem powstania obydwu pomników był Henryk Opilo. Pomysł poparły władze miejskie, a zrealizował Społeczny Komitet. Budowę sfinansowano ze składek mieszkańców, kuracjuszy i ludzi dobrej woli. Popiersia Prymasa i Arcybiskupa to rzeźby autorstwa Ignacego Proszowskiego, które powstały pod koniec lat 50. tych XX w. Na podstawie tych rzeźb odlewy z brązu wykonał Piotr Piszczykiewicz, a cokoły z kamienia piaskowego Jan Sędzik.

Informacje na temat abpa Antoniego Baraniaka:

  • W. Kaczorowski, Internowany w domu św. Elżbiety, „Krynickie Zdroje”, Nr 2/3, 4/5 2018
  • I. Wąsowicz, Defensor Ecclesiae: Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977), Warszawa 2022
  • Wystawa „Da mihi animas caetera tolle” Arcybiskup Antoni Baraniak 1904–1977” Ekspozycja została przygotowana przez poznański oddział IPN we współpracy z Muzeum i Archiwum Archidiecezjalnym w Poznaniu
  • wystawa w Poznaniu
Materiał został udostępniony ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Krynicy - Zdroju.

Prymas Stefan Wyszyński, ojciec Prymasa, Bp Antoni Baraniak Krynica, T. Kucharski 1952
 
Ks. bp Baraniak w Domu Św. Elżbiety w Krynicy
Ks. bp. Baraniak z krynickimi ministrantami w Domu Św. Elżbiety
Materiały ze zbiorów Biblioteki Publicznej w Krynicy - Zdroju